Kiteen Pallon Miesten Superpesis-joukkueen vieraskiertue jatkui lauantaina Alajärven Ankkureiden vieraana. KiPan kokoonpanossa nähtiin jälleen uusi Superpesis-debytantti, kun 17-vuotias Elmo Partanen pelasi kakkoskopparina Imatralla itseään loukanneen Lassi Vasaraisen paikalla. Myös Aku Kettunen oli edelleen poissa kokoonpanosta, Juho Keinänen sen sijaan teki paluun pelikentille kahden pelin huilin jälkeen.
Nihkeät otteet jatkuivat edelleen, joskin pitkään näytti silti siltä, että peli kääntyy kiteeläisille. Ankkurit nousi kuitenkin toisen jakson kolmannessa vuorossa 1-3-tappioasemasta 5-3-johtoon ja käänsi ottelun lopulta itselleen toisen kotiutuskilpailun jälkeen 2-1 (1-2, 5-4, 4-3).
Sisäpelin nihkeyttä KiPalta kuvaa se, että avausjaksolla joukkue sai aikaan vain kaksi kolmostilannetta, pelaten toki vain kolme sisävuoroa. Molemmat KiPan takatilanteet ja juoksut nähtiin toisen aloittavalla, kun ensin Jiri Pippolan merkkaamaton lyönti ei tarttunut heti alajärveläisräpylöihin ja kapteeni Samu-Kalle Varonen pääsi livistämään kotipesään. Toisen juoksun kotijoukkue lahjoitti puolestaan harhaheitolla ja Kasperi Kaksonen sai hölkytellä pelin 0-2:een.
Edellispelin haparoinnin jälkeen KiPan ulkopeli oli ensimmäisellä jaksolla totutun vahvaa, eikä kotijoukkue ollut loppujen lopuksi missään vaiheessa kovin suuresti uhkaamassa kiteeläisten jaksovoittoa. Isäntien ainokaisen löi neljännen aloittavalla Mikael Penninkangas ja toi Antton Peltomäki.
TOINEN JAKSO HANSKASSA KOLMANNEN TASOITTAVALLE SAAKKA
Toisen jakson KiPa aloitti vahvasti, vaikka ensimmäinen vuoro oli loppua katastrofaalisesti jo numeron 4 kohdalla. Samu-Kalle Varosen koppilyönti tolpasta epäonnistui kahden palon tilanteessa, mutta kotijoukkueen kolmosvahti unohti täyttää ykköspesän ja Samu-Kalle kerkesi ykköselle. Tämän jälkeen toteutui pesäpallon ja urheilun lainalaisuus, jos et itse käytä paikkaasi, vastustaja kyllä käyttää.
Pippola kotiutti vastustamattomalla keskisaumapuhkaisulla ensin KiPan kakkospalkittu Sulo-Veikko Varosen ja lähes heti perään ykköspalkittu Jonne Matikainen saatteli vanhemman Varosen kotiin tyylipuhtaalla välilyönnillä. Näin taululla olikin tilanne 0-2, kun isäntien vinkkelistä ensimmäisen vuoron piti päättyi jo minuutteja aiemmin lukemissa 0-0.
– Molemmille jaksoille saatiin ihan hyvä startti, vaikka vähän väkivalloin, siellä oli paloja alla ja näin. Mutta eihän meidän sisäpeli rullannut oikein missään vaiheessa, eikä se ole pelkästään tämän tapahtuman juoni, vaan meillä on myös ollut siinä hankaluuksia, KiPan pelinjohtaja Sami Partanen ruoti ottelua.

Veeti Kokko kavensi pelin tasoittavalla 1-2:een kotiuttamalla Elmeri Koivusalmen ennen kuin KiPa lisäsi kaasua kolmannen aloittavalla siirtyen Matikaisen illan toisella kotiutuksella 1-3-johtoasemaan. KiPan toisen jakson kolmannen juoksun toi jokeripaidassa lauantaina pelannut Otto Kauppinen.
– Hyvä keli ainakin meidän lyöjämiesten puolesta, en tiedä sitten etenijöistä. Vaihtotilanteet tuotti vaikeuksia, kotiutus ollut meillä vähän hankalaa läpi kauden, tänään onnistuttiin sitten siinä, mutta ei saatu oikein tilanteita aikaan, Matikainen harmitteli ottelun jälkeisessä lehdistötilaisuudessa.
Tässä vaiheessa näytti vahvasti siltä, että KiPa ottaa hieman nihkeälläkin sisäpelillä täyden pistepotin, mutta kolmannen tasoittavalla kaikki kääntyi. Sulo-Veikko Varosen polttoheitto lipsahti harmittavasti selkeässä palon paikassa ohi kolmospesän ja hienosti kentälle mennyt kotijoukkueen kakkospalkittu Joona Peltokangas sai hölkytellä kavennusjuoksu.
Tästä seuranneesta kolmostilanteesta Matias Litmanen iski pallon takaa läpi ja kiersi kunnarin Elmeri Koivusalmen tullessa edellä kotiin. Jakson lopullisen sinetin ja komean neljän juoksun sisävuoron iski Mikael Penninkangas kotiuttamalla Pyry Alasen. Neljännen aloittavalla KiPan kiri jäi vaisuksi ja neljäs juoksu toiselle jaksolle oli enää kosmetiikkaa, koska Ankkureiden kenttä oli vetäytynyt turvaamaan läpilyöntiä.
– Yksi heikompi vuoro käänsi sitten ottelun, ei vaan kestetty sitä Litmasen läpilyöntiä, joskin annettiin siinä jengat ensin harhaheitolla. Mutta kun sisällä ei oikein saada mitään aikaan, se paine ulkopelissä kasvaa, niin sitten siellä saattaa jopa Sulo-Veikko Varoselle sattua erheitä, mutta niitä tulee ja pitää uskaltaa tehdä, että voi kehittyä, Partanen kertasi toisen jakson ratkaisua.
TOINEN KOTIUTUSKILPAILU RATKESI ILLAN TOISEEN KUNNARIIN
Kotiutuskilpailun kotijoukkue aloitti sisältä ja parit Tuukka Etula – Antton Peltomäki sekä Toni Marjamäki – Elmeri Koivusalmi onnistuivat juoksujen teossa. Tasoittavalla Keinänen löi kavennuksen kotiuttamalla Rasmus Surakan ja tasoituksen viimeisessä parissa Pippola saattelemalla Kauppisen ehjänä kotipesään.
Toisen kotiutuskilpailun aloittavalla Varosen veljespari oli kiteeläisten ainoa onnistuja Samu-Kallen kotiuttaessa Sulo-Veikon. Tasoittavalla sankariksi nousi Veeti Kokko, jonko kakkosluukkupuhkaisu riitti kunnariin ja tavalliseen sekä ottelun ratkaisuun.
– Eka jakso oltiin selkeästi heikompia, toinen jakso aloitettiin hyvin ja vuoron olisi pitänyt jo päättyä, mutta siinä tapahtui pieni kömmähdys. Mutta lämmittää tuo meidän ulkopeli, että saatiin KiPan ykköskeulaa kiinni, eivät saaneet Sampille (Samu-Kalle Varonen) tai Kenille (Keinänen) tilanteita, Ankkureiden pelinjohtaja Eemil Peltomäki jutteli tyytyväisenä.
– Voitto maistuu, niitä ei ole liikaa tullut. Pallo tuntui kulkevan kohtalaisesti pitkästä aikaa, niin mukava oli pelata. Mutta kyllähän tuo peli meillä edelleen sakkaa, saadaan ihan kohtuullisesti tilanteita, mutta jatkumo jää vähän puuttumaan, ei saada jatkuvaa painetta, Matias Litmanen puolestaan tuumi.
Helteisessä säässä pelattua ottelua seurasi Saltex Areenalla 1 511 katsojaa, kotijoukkue vei kolmostilanteet 13-8 ja kärkilyönnit tasattiin 32-32 (51 %-50 %).
KiPan kolmen pelin vieraskiertue on nyt ohi ja joukkue pelaa jälleen tiistaina Rantakentällä, kun vastaan saapuu torstaina kotiutuskilpailun jälkeen KiPan kotikentällään kaatanut Imatran Pallo-Veikot. Ottelu pelataan tuttuun tapaan kello 18 alkaen ja liput voi hankkia ennakkoon Ticketmasterista.