>> Äänestä PKS:n Priima-pelaaja (sähköisin pelaaja) ja voita otteluliput! <<

1.6.2025 Varosen veljekset ja Juho Keinänen kaatoivan Koden johtaman Haminan. KiPa-HP 2-0 (5-1, 3-1)

KATSO KUVAGALLERIA OTTELUSTA

Varosen veljekset Samu-Kalle (2 lyötyä, 4/6 KL) lyöjänä tai pikkuveli Sulo-Veikko (4 tuotua, 3/7 KL) etenijänä olivat mukana kolmessa ensimmäisen jakson viidestä juoksusta. Lisäksi lyöjäjokeri Jiri Pippolan (2 lyötyä, 3/6 KL) kumura oli kohdillaan kahdesti ja näin avausjakso selvästi juoksuin 5-1 KiPalle.

Varosen veljekset Samu-Kalle ja Sulo-Veikko 1-0 aloittivat KiPan juoksujen teon avausvuoroparissa.

Haminan ongelmana oli kotiutukset, sillä kolmostilanteet 1. jaksolla menivät vieraille 6-7, mutta kotiutusyritykset 5/6 – 1/8 KiPalle tehoin 83 % – 13 %. Lisäksi ulkona tuli kolean viimaisessa säässä luvattoman paljon räpylävirheitä.

Jiri Pippolan tappikumura riitti hyvin Joona Mäkelän tuomaan 2-0 juoksuun.

Toisella jaksolla ratkaisijaksi nousi Juho Keinänen (2 lyötyä, 1 tuotu, 4/8 KL), joka löi ensimmäisen ja viimeisen juoksun sekä toi toisen Petteri Kortelaisen kolmospuolen lyönnillä.

Toisellakaan jaksolla HP ei jäänyt tasan 5-5 menneissä kolmostilanteissa KiPasta jälkeen, mutta kotiutusyritykset 3/5 – 1/5 KiPalle tehoin 60 % – 20 %.

–  Oma peli ihan hyvä, muuten räpylässä oltiin liian huonoja ja sisällä sekoiltiin ihan liikaa, tiivisti Haminan ykköspalkittu Johannes Kiri (1+0 lyötyä, 1 tuotu, 6/8 KL).

–  Ulkona pelataan hienoa ulkopeliä, on pelattu oikeastaan kaikkia vastaan tänä keväänä. Sisällä tehtiin riittävä, mutta jotain ruoskaa pitää antaa: ottelun alussa ei tunnetilaan oikein saatu, mutta loppu hyvin kaikki hyvin. Mentiin 2-0 johtoon ja sitten olisi pitänyt lyödä oikein kunnolla, mutta meni sitten vähän ootteluun, kertoi KiPan ykköspalkittu Juho Keinänen.

Haminan tuttu pelinjohtaja Toni ”Kode” Kohonen moitti etenkin joukkueensa virheitä ja sähläämistä.

–  Edelleen sama trendi jatkuu, sisäpeli on sellaista, että ajatuksen juoksu ei ole sellaista mitä pisteenkin naaraaminen vaatisi. Kotiutuksissa on pikkasen haastetta ja merkkivirheitä tuli ja häsläämistä oli. Ulkopelissä jos palon paikoissa olis saatu paloja, olisi peli voinut olla vähän toisenlainen, en tiedä olisiko se voittoon riittänyt. Huolellisuus ei ollut lähelläkään sitä mitä toivoin, harmitteli Kode.

KiPan pelinjohtaja Sami ”Eko” Partasella taas oli voittajajoukkueen ilme ottelun jälkeen.

–  Kovat kolme pistettä, ne on arvokkaita ja jaksot 5-1, 3-1 on sellaista mitä oikeanlaisessa pesäpallo-ottelussa pitää olla näissä olosuhteissa. Takatilanne kestää hyvin, kotiutusteho huikee vastustajaan verrattuna. Alkuun loistavilla lyönneillä, sitten tiukassa hetkessä vastustajan avustuksella, sillain paine näkyi. Kaksi annettua, niistä toinen läpilyönnillä.

–  Mistä pitää vähän murmeltaa on vastustajan saamat vaihdot 9/11 kolmosväliltä, se pitää saada pienemmäksi.

–  Ihan normaalia kuin olisi mökille mennyt, kommentoi totinen Kode yleisön kysymystä, miltä tuntui Kiteelle palata.

Hutunkeiton voittanut KiPa aloitti sisällä tehden heti kärjestään Sulo-Veikko Varonen, Anttoni Jakobsson, Aku Kettunen palottoman ajolähdön Samu-Kalle Varoselle. Alle kahdessa minuutissa sisävuoron alkamisesta Samu-Kallen toisella lyönnillä pallo väliin kolmoskopparin eteen ja KiPa Sulo-Veikko Varosen tuomalla juoksulla 1-0 johtoon. Harmittavasti viimeinen näpy jäi niin lyhyeksi, että Haminan lukkari Elias Lahti nappasi sen kopiksi tehden palon ja tyhjentäen pesät. Kakkoskärjestä Joona Mäkelä tuppinäpyllä kärkeen, Rasmus Surakan ja Lassi Vasaraisen näpyillä kolmospesälle ja KiPan viimeisenä lyöjänä Jiri Pippola löi tappikumuran, jolla Joona Mäkelä toi 2-0.

Haminan lukkari Elias Lahti, sieppari Sasu Toikka ja ykkösvahti Erik Lahti KiPan häntäpään lyöjien pyörityksessä.

Tasoittavallaan Hamina ei saanut kuin kolme kärkilyöntiä ja kerran etenijän edes kakkospesälle.

Toisen alkavalla KiPa sai Sulo-Veikon kopin jälkeen etenijäjokeri Otto Kauppisen kolmospesälle. Samu-Kalle näpytti ensin kärjen takana Kettusen kakkospesälle ja sitten oli yllätysmerkki päällä, mutta tappikumurayritys jäi Sasu Toikan räpylään.

Toisen tasoittavalla Hamina sai ykköspalkinnon saaneen Johannes Kirin (1 lyöty, 1 tuotu, 6/8 KL) kolmospesälle ja palottoman ajolähdön Elias Lahdelle. Kettunen sai hypättyä hyvän lyönnin kopiksi, mutta vain haavat kotiin polttoheiton lennettyä yli kotipesän. Tämän jälkeen tuli vuoron vaihto yhtä nopeasti kuin ajolähtökin: Lahti poltti itsensä laittomaan näpyyn, Toikan lyöntivuorolla etupesien ollessa täynnä kärpänen ykköspesällä olleesta Aapo Kinnusesta ja Jere Heikkisen päästyä vapaalla ykköselle, Henri Heikkilä poltti itsensä kopinnostopaloon.

Kolmannen alkava oli KiPan heikoin sisävuoro ja tasoittavallaan Hamina yritti säikäyttää Rantakentän yleisöä. KiPan ulkokenttä ei ollut valmiina kun heti ensimmäisenä lyöjänä numerolla 9 ollut Johannes Kiri löi pallon läpi kakkosrajasta kiertäen kunnarin ja kaventaen lukemat 2-1:een. Etupesät heti täyteen, paloton ajolähtö Elias Lahdelle, mutta Joona Mäkelä otti kovan kolmospuolen lyönnin kiinni ja palo kotiin. Jatkoajoista Toikka näytti lyövän pallon väliin kakkospuolelle, mutta Sulo-Veikko Varonen hyppäsi pallon kopiksi ja toinen palo kotiin. Vuoro loppui kun Rasmus Surakka nappasi jo toisen kärpäsen ykköspesältä.

Johannes Kirin kavennus 2-1 kunnarilla tyhjään kenttään oli ainoa Haminan riemunhetki koko ottelussa

Viimeisessä vuoroparissa KiPa sinetöi jaksovoittonsa tehden kolme lisäjuoksua. Kettunen pomputti välipalon hinnalla kärjen kolmoselle ja pelkästä kolmostilanteesta Otto Kauppinen löi pystärin kakkoskoppari Kirin eteen ja ulkokentän räpeltäessa Sulo-Veikko Varonen käytti nopeuttaan syöksyen kotiin 3-1.

Sulo-Veikko Varosesta on kuoriutumassa kova kärkietenijä, tänään tuotuna puolet eli neljä KiPan juoksuista.

Samu-Kalle ja Juho näpyttivät pesät täyteen Jiri Pippolalle. Vapaa kumura kolmoskopparin eteen ja Otto Kauppinen toi 4-1. Vaihtonäpystä toinen risti ja kopittelun jälkeen kärki uudelleen esiin. Kahden palon ajolähdöstä Samu-Kalle puhkaisi kolmossauman ja velipoika Sulo-Veikko toi 5-1.

Viimeisen tasoittavalla Haminan Heikkilä vaihtoi takapesät täyteen ja edellisen vuoroparin toisintona Sulo-Veikko haavoitti Teemu Rouhiaisen kotiin. Haminan toiselle kotiuttajajokerille Lauri Rönkölle paloton ajolähtö, josta Vasarainen juoksi kakkosrajan takaa laittoman lyönnin kopiksi haavoittaen etenijän kotiin. Rönkkö vaihtoi varrella uuden kolmostilanteen ja Kirin ajolähdön purku varrella tyssäsi Moisioon, ensimmäinen risti kotiin. Kolmaskin ajolähtö tyrehtyi haavoihin ja tyhjälle kentälle toiseksi viimeisenä lyöjänä yrittäneen Kinnusen poltti Moisio ja jaksovoitto KiPalle.

Juho Keinäsellä oli aihetta tuulettaa sekä sisä- että ulkopelissään

Toisen jakson alku
oli Haminalle nolo: numerolle yksi tullut Kiri pääsi vapaalla kentälle, mutta Kortteenperän lyönnillä ensimmäinen palo. Rouhiainen jokerina vapaalla ykköselle, mutta Kinnunen ja Elias Lahti polttivat itsensä laittomiin kopinnostoyrityksiin. Eipä tosin tasoittavallaan KiPakaan päässyt kakkospesää pitemmälle.

Toisen alkavalla Hamina oli laittomillaan saanut jo kaksi ristiä taululle. Kahden palon ajot kuitenkin Rönkölle, mutta Keinänen poltti Rouhiaisen kotiin.

Tasoittavalla KiPan Samu-Kalle vaihtoi kärjen kolmoselle ja ykkös-kolmostilanteessa Juho Keinänen löi pallon väliin keskelle ja kolmoskopparin räpeltäessä Otto Kauppinen toi KiPan 1-0 johtoon. Keinänen löi vielä pallon kakkosjatkeelle, mutta koppari sai läpilyönnin katkaistua ja pelkästään etupesät täyteen. Mäkelä näpytti pesät täyteen ja KiPan aikalisän jälkeen Jiri Pippola löi pallon kakkospussiin, mikä riitti Juho Keinäselle tuomaan 2-0.

Petteri Kortelainenkin iski juoksun kun Juho Keinänen toi 2-0 toisen jakson toisen lopettavalla sisävuorolla.

Kolmannen alkavan Hamina aloitti kopinnostopalolla, mutta yhden palon ajolähdöstä Jere Heikkinen kotiutti kakkospussista Aapo Kinnusen kaventaen 2-1:een. Etupesät jäivät täyteen kun laittoman jälkeen Heikkinen löi taktisen laittoman. Heikkilän ohitusnäpyllä kahden palon ajot Rönkölle ja jälleen Sulo-Veikko pallon edessä ja kolmas palo kotiin.

Kolmannen tasoittavalla KiPa sai kärjestään kakkospesän ohi menneellä harhaheitolla palottoman ajolähdön. Ensin Samu-Kalle turvasi tilanteen jatkumisen tahallisella laittomalla ja Jiri joutui tekemään samoin. Juho Keinäsen lyönti kolmospuolelle ja Haminan räpylävirheellä Sulo-Veikko Varonen toi jo illan neljännen juoksunsa.

Viimeisen vuoroparin alkavalla Haminan Toikka sai rakennettua yhden palon ajot Jere Heikkiselle. Ensimmäisellä näpy ja Rouhiaisesta toinen risti taululle ja toisella pallo väliin kolmospuolelle, mutta Samu-Kallen tappoheitto lopetti ottelun.

Koko ottelun kolmostilanteet niukasti Haminalle 11-12, mutta kotiutukset 8/11 – 2/13 ja kärkilyönnit 39-28 (61 % – 49 %).

KiPan kotiotteluiden putki jatkuu ylihuomenna tiistaina 3.6.2025 kovemmalla vastuksella, sillä Rantakentälle saapuu Kouvolan Pallonlyöjät. KPL on sarjassa kolmantena 16 pisteellä ja KiPa on Mansen ja Vimpelin kanssa neljän pisteen päässä 12 pisteessä sijoilla 4.-6. Mansella on kaksi ja Vedolla yksi ottelu enemmän pelattuna.

Viikon kolmas kotipeli Rantakentällä on jo torstaina 5.6.2023 Vimpelin Vetoa vastaan. Veto oli sunnuntaina Saarikentällään vaikeuksissa Kempeleen Kirin kanssa ottaen kotareissa niukan voiton.