Tervetuloa KiPa90-sivustolle!

Aku Kettuselle jatkosopimus

Aku Kettunen, 26, ja Kiteen Pallo ovat solmineet jatkosopimuksen kaudesta 2025. Toista kauttaan KiPassa pelaava vaihtajaspesialisti on osoittanut kuuluvansa omassa roolissaan koko sarjan eliittiin, mistä osoituksena ovat miehen tehot vaihtotilanteissa. Viime kaudella Aku keräsi 1-2-välillä neljänneksi eniten kärkilyöntejä ottelua kohden koko sarjassa.

Kahdesti Itä-Länsi-ottelussa esiintynyt ja tällä kaudella enemmän numerolla 3 pelannut Kettunen on takonut vaihtoja viime kauttakin tehokkaammin. Tällä hetkellä kärkilyöntitilaston kuudentena oleva Aku on naputellut ottelua kohden neljänneksi eniten kärkilyöntejä koko sarjassa lähes 72 % tehokkuudella. Lisäksi Aku on kiertänyt tehokkaasti kenttää myös etenijänä tuotuaan 16 juoksua, jolla etenijätilastosta irtoaa kuudes tila.

– Jatkosopimus oli helppo päätös, meillä on Kiteellä hyvä noste pesiksessä päällä, Aku kertoo.

– Ainoa tavoite on mennä puolivälieristä jatkoon, jo tällä kaudella, Aku linjaa.

KiPan tilanteiden rakentelun kannalta tärkeimpiin pelaajiin kuuluvan Kettusen jatkosopimus synnyttää riemua seuran toimistolla.

– Aku on meille todella iso palanen ja mies on näyttänyt niin viime kuin tälläkin kaudella kuuluvansa omassa roolissaan sarjan kirkkaimpaan eliittiin, KiPan toiminnanjohtaja Pasi Varonen myhäilee.

– Tämänkaltainen jatkosopimus tuo meille rauhaa ja luo uskoa koko seuran tekemiseen tulevaa ajatellen. Tulevien kausien osalta joukkueenrakentamisessa ollaan varmastikin paremmassa tilanteessa kuin koskaan aiemmin tässä vaiheessa vuotta, Varonen jatkaa tyytyväisenä.

Aku ja Kiteen Pallo ovat tulessa vielä kerran ennen juhannustaukoa, kun KiPa kohtaa legendaarisen Kari ”Sutki” Sutisen 80-vuotisjuhlaottelussa Kouvolan Pallonlyöjät huomenna maanantaina Kiteen Rantakentällä kello 18. Liput huomiseen otteluun voi hankkia ennakkoon Ticketmasterista.

Kiteen Pallon sopimustilanne:

 • Niko Halttunen, 2024
 • Anttoni Jakobsson, 2025
 • Kasperi Kaksonen, 2026
 • Topias Kaksonen, 2026
 • Otto Kauppinen, 2027
 • Juho Keinänen, 2024
 • Aku Kettunen, 2025
 • Joona Lehtinen, 2024
 • Jonne Matikainen, 2024
 • Nestori Moisio, 2025
 • Joona Mäkelä, 2025
 • Jiri Pippola, 2025
 • Samu Vainikainen, 2024 + optio 2025
 • Samu-Kalle Varonen, 2024
 • Sulo-Veikko Varonen, 2024
 • Lassi Vasarainen, 2025
 • Pelinjohtaja Sami Partanen, 2026
 • Kakkospelinjohtaja Jussi Hurskainen, 2024
 • Valmentaja Sampo Nieminen, 2024 + optio 2025
 • Fysiikkavalmentaja Arttu Rossi, 2025
 • Fysioterapeutti Markku Tiainen, 2024
 • Huoltaja Aapo Huhtilainen, 2024
 • Huoltaja Hemmo Mustonen, 2024
 • Lääkäri Tommi Kyyranta, 2024
Aku Kettunen tuulettaa myös ensi kaudella KiPan paidassa.