Tervetuloa KiPa90-sivustolle!

Paavo Pelto tuo kokemusta ja laajuutta Kiteen Palloon

Paavo Pelto, 38, ja Kiteen Pallo ovat solmineet kautta 2023 koskevan pelaajasopimuksen. Ensimmäisen Superpesis-ottelunsa elokuussa 2002 pelannut Pelto omaa pääsarjakokemusta 21 kauden ajalta. Hän on edustanut pitkän uransa aikana Superpesiksessä ennen tätä kasvattajaseuransa Oulun Lipon lisäksi Nurmon Jymyä, Seinäjoen JymyJusseja sekä viimeisten yhdeksän kauden ajan Pattijoen Urheilijoita.

Mailan varressa enimmäkseen vaihtajana pelannut Pelto naputteli tehokkaimmalla kaudellaan 2017 yli 180 kärkilyöntiä ja toi 39 juoksua. Myös viime kesänä Pelto oli PattU:n tehokkain vaihtolyöjä ja sijoittui kärkilyöntitilastossa komeasti sijalle 18. 29 ottelussa Pelto siirteli kärkeä ehjänä eteenpäin 136 kertaa.

– Innokkain ja ehkä hieman jännittyneinkin mielin liityn KiPan joukkueeseen. Entuudestaan joukkueessa ei ole minulle tuttuja pelaajia muuten kuin entisinä vastustajina, mutta KiPa on yksi ensimmäisiä seuroja, jonka olen oppinut pesiksestä tietämään. Enoni Ilpo Korhonen pelasi Kiteellä 80- ja 90-luvuilla ja hänen pelejään silloin aikoinaan kesälomareissuilla käytiin Rantakentällä katsomassa, Paavo kertoo.

Joukkueen ja valmennuksen kanssa Paavo ei ole kerennyt vielä kovin paljoa tulevasta kaudesta keskustella, mutta monipuolisena pelaajana tunnettu Pelto tuo KiPan joukkueeseen runsaasti kokemusta ja vaihtoehtoja niin sisä- kuin ulkopeliinkin.

– Tuon mukanani varmasti laajuutta sisä- ja ulkopeliin, katsotaan nyt millaisiin tehtäviin Juho (Kaikko) sitten miestä laittaa, mutta tuodaan se mitä joukkue tarvitsee. Ja kyllähän tällä ikää myös oman tietotaidon jakaminen muulle joukkueelle kuuluu osaksi toimintaa.

– Iso prioriteetti näillä kilometreillä on myös terveenä pysyminen, että pystyy olemaan joukkueelle avuksi ja sitä kautta auttaa menestymään. Tarkemmin en mistään yhteisestä tavoitteesta lähde tässä kohtaa puhumaan, mutta kyllä minä ainakin olen Kiteelle tulossa pudotuspelejä pelaamaan, Pelto naulaa.

Pellon sopimuksen myötä KiPalla on kasassa 16 pelaajasopimusta ja joukkue on valmis kauteen 2023.

– Paavo tuo meille tärkeää kokemusta ja monipuolisuutta. Meidän joukkueemme koostuu pääsääntöisesti alle 25-vuotiaista pelaajista, joten yksi kokeneempi kettu on hyvä olla mukana katsomassa nuorempien perään, Sami Mielonen KiPasta sanoo.

– Paavo on pelannut ulkokentällä etukentällä ja polttolinjassa, ja myös sisäpelissä hän on monikäyttöinen pelaaja, joka tuo paljon lisäosia pelinjohdon työkalupakkiin. Tämän sopimuksen myötä joukkueemme on kasassa tulevalle kaudelle ja meillä on vahva luotto, että jalkeilla on ryhmä, jolla voidaan haastaa kenet tahansa, Mielonen päättää.

Kiteen Pallon sopimustilanne:

 • Niko Halttunen, 2024
 • Kasperi Kaksonen, 2024
 • Topias Kaksonen, 2023
 • Otto Kauppinen, 2024
 • Aku Kettunen, 2024
 • Juuso Lattu, 2023
 • Joni Lehikoinen, 2023
 • Joona Lehtinen, 2024
 • Matias Litmanen, 2023
 • Jonne Matikainen, 2024
 • Otso Mäkelä, 2023
 • Paavo Pelto, 2023
 • Jiri Pippola, 2024
 • Samu Vainikainen, 2023
 • Samu-Kalle Varonen, 2023
 • Lassi Vasarainen, 2025
 • Pelinjohtaja Juho Kaikko, 2023
 • Kakkospelinjohtaja Niko Sirviö, 2023
 • Fysiikkavalmentaja Arttu Rossi, 2023
 • Valmentaja Sami Partanen
 • Fysioterapeutti Markku Tiainen, 2023