Miesten Superpesis sarjaohjelma 2017

Joukkueet 2017

Alajärven Ankkurit; Hyvinkään Tahko; Imatran Pallo-Veikot; Joensuun Maila; Kankaanpään Maila; Kempeleen Kiri; Kiteen Pallo -90; Koskenkorvan Urheilijat; Kouvolan Pallonlyöjät; Oulun Lippo Pesis; Pattijoen Urheilijat, Raahe; Seinäjoen JymyJussit; Sotkamon Jymy; Vimpelin Veto (Päivitetty 6.5.2017)

Runkosarja

La 22.4. Joensuun Maila Kouvolan Pallonlyöjät Tukholmassa 15.00
           
Su 23.4. Sotkamon Jymy Imatran Pallo-Veikot Fuengirolassa 13.00*
           
La 6.5. Kankaanpään Maila Pattijoen Urheilijat, Raahe   15.00
La 6.5. Koskenkorvan Urheilijat Joensuun Maila   15.00
La 6.5. Kouvolan Pallonlyöjät Alajärven Ankkurit   15.00
La 6.5. Vimpelin Veto Seinäjoen JymyJussit    
           
Ti 9.5. Alajärven Ankkurit Koskenkorvan Urheilijat   18.00
           
To 11.5. Hyvinkään Tahko Sotkamon Jymy   18.00
To 11.5. Imatran Pallo-Veikot Kempeleen Kiri   18.00
To 11.5. Pattijoen Urheilijat, Raahe Vimpelin Veto   18.00
To 11.5. Seinäjoen JymyJussit Kiteen Pallo -90 18.00
Pe 12.5. Kankaanpään Maila Joensuun Maila   18.00
La 13.5. Alajärven Ankkurit Joensuun Maila   16.00
           
Su 14.5. Kempeleen Kiri Seinäjoen JymyJussit   15.00
Su 14.5. Kiteen Pallo -90 Imatran Pallo-Veikot   15.00
Su 14.5. Koskenkorvan Urheilijat Pattijoen Urheilijat, Raahe   15.00
Su 14.5. Kouvolan Pallonlyöjät Oulun Lippo Pesis   15.00
Su 14.5. Vimpelin Veto Hyvinkään Tahko   16.00
Ti 16.5. Kouvolan Pallonlyöjät Kiteen Pallo -90   18.00
Ti 16.5. Oulun Lippo Pesis Kankaanpään Maila   18.00
           
Pe 19.5. Alajärven Ankkurit Sotkamon Jymy   18.00
Pe 19.5. Joensuun Maila Seinäjoen JymyJussit   18.00
Pe 19.5. Kankaanpään Maila Vimpelin Veto   18.00
Pe 19.5. Koskenkorvan Urheilijat Kempeleen Kiri   18.00
Pe 19.5. Oulun Lippo Pesis Imatran Pallo-Veikot   18.00
Pe 19.5. Pattijoen Urheilijat, Raahe Hyvinkään Tahko   18.00
           
Su 21.5. Hyvinkään Tahko Alajärven Ankkurit   15.00
Su 21.5. Kempeleen Kiri Kouvolan Pallonlyöjät   15.00
Su 21.5. Kiteen Pallo -90 Kankaanpään Maila   15.00
Su 21.5. Seinäjoen JymyJussit Oulun Lippo Pesis   15.00
           
Ma 22.5. Imatran Pallo-Veikot Joensuun Maila   18.00
           
Ti 23.5. Alajärven Ankkurit Seinäjoen JymyJussit   18.00
Ti 23.5. Sotkamon Jymy Koskenkorvan Urheilijat   18.00
           
Ke 24.5. Joensuun Maila Pattijoen Urheilijat, Raahe   18.00
           
To 25.5. Kouvolan Pallonlyöjät Pattijoen Urheilijat, Raahe   16.00
To 25.5. Kankaanpään Maila Alajärven Ankkurit   17.00
To 25.5. Koskenkorvan Urheilijat Oulun Lippo Pesis   17.00
           
Pe 26.5. Vimpelin Veto Imatran Pallo-Veikot   18.00
Pe 26.5. Kiteen Pallo -90 Hyvinkään Tahko   18.00
La 27.5. Sotkamon Jymy Seinäjoen JymyJussit Tampereella 16.00
La 27.5. Oulun Lippo Pesis Hyvinkään Tahko   17.00
           
Su 28.5. Pattijoen Urheilijat, Raahe Imatran Pallo-Veikot   15.00
Su 28.5. Kouvolan Pallonlyöjät Vimpelin Veto   16.00
Su 28.5. Joensuun Maila Kempeleen Kiri   17.00
Su 28.5. Kankaanpään Maila Sotkamon Jymy   17.00
Su 28.5. Koskenkorvan Urheilijat Kiteen Pallo -90   17.00
Ti 30.5. Imatran Pallo-Veikot Alajärven Ankkurit   18.00
Ti 30.5. Kempeleen Kiri Kankaanpään Maila   18.00
Ti 30.5. Seinäjoen JymyJussit Pattijoen Urheilijat, Raahe   18.00
Ti 30.5. Sotkamon Jymy Kouvolan Pallonlyöjät Helsingissä** 18.00
Ti 30.5. Vimpelin Veto Koskenkorvan Urheilijat   18.00
           
Ke 31.5. Hyvinkään Tahko Joensuun Maila   18.00
           
To 1.6. Kankaanpään Maila Kouvolan Pallonlyöjät   18.00
To 1.6. Kiteen Pallo -90 Kempeleen Kiri   18.00
Pe 2.6. Oulun Lippo Pesis Joensuun Maila   18.00
Pe 2.6. Pattijoen Urheilijat, Raahe Alajärven Ankkurit   18.00
Pe 2.6. Vimpelin Veto Sotkamon Jymy   18.00
           
Su 4.6. Alajärven Ankkurit Oulun Lippo Pesis   15.00
Su 4.6. Kouvolan Pallonlyöjät Koskenkorvan Urheilijat   16.00
Su 4.6. Sotkamon Jymy Kiteen Pallo -90   16.00
Su 4.6. Hyvinkään Tahko Seinäjoen JymyJussit   17.00
Su 4.6. Kempeleen Kiri Vimpelin Veto   17.00
           
Ti 6.6. Imatran Pallo-Veikot Hyvinkään Tahko   18.00
Ti 6.6. Joensuun Maila Alajärven Ankkurit   18.00
Ti 6.6. Kiteen Pallo -90 Vimpelin Veto   18.00
Ti 6.6. Koskenkorvan Urheilijat Kankaanpään Maila   18.00
Ti 6.6. Pattijoen Urheilijat, Raahe Oulun Lippo Pesis   18.00
Ti 6.6. Sotkamon Jymy Kempeleen Kiri   18.00
           
To 8.6. Hyvinkään Tahko Koskenkorvan Urheilijat   18.00
To 8.6. Imatran Pallo-Veikot Kankaanpään Maila   18.00
To 8.6. Oulun Lippo Pesis Kempeleen Kiri   18.00
To 8.6. Seinäjoen JymyJussit Kouvolan Pallonlyöjät   18.00
           
Pe 9.6. Alajärven Ankkurit Vimpelin Veto   18.00
Pe 9.6. Pattijoen Urheilijat, Raahe Sotkamon Jymy   18.00
Pe 9.6. Joensuun Maila
Kiteen Pallo-90
  18.00
           
La 10.6. Kempeleen Kiri Alajärven Ankkurit   17.00
La 10.6. Koskenkorvan Urheilijat Seinäjoen JymyJussit Seinäjoella “ 18.00
           
Su 11.6. Vimpelin Veto Joensuun Maila   16.00
Su 11.6. Kiteen Pallo -90 Pattijoen Urheilijat, Raahe    Juvalla 16.00
Su 11.6. Oulun Lippo Pesis Sotkamon Jymy   17.00
           
Ma 12.6. Hyvinkään Tahko Kouvolan Pallonlyöjät   18.00
           
Ti 13.6. Kankaanpään Maila Koskenkorvan Urheilijat   18.00
Ti 13.6 Seinäjoen Jymy-Jussit Imatran Pallo-Veikot Helsingissä 18.00
           
Ke 14.6.  Kempeleen Kiri Hyvinkään Tahko   18.00
To 15.6. Alajärven Ankkurit Kiteen Pallo -90 Alavudella 18.00
To 15.6. Imatran Pallo-Veikot Koskenkorvan Urheilijat   18.00
To 15.6. Joensuun Maila Sotkamon Jymy   18.00
To 15.6. Oulun Lippo Pesis Vimpelin Veto   18.00
To 15.6. Seinäjoen JymyJussit Kankaanpään Maila   18.00
           
Pe 16.6. Kouvolan Pallonlyöjät Sotkamon Jymy   18.00
Pe 16.6. Pattijoen Urheilijat, Raahe Kempeleen Kiri   18.00
           
La 17.6. Vimpelin Veto Kempeleen Kiri   16.00
La 17.6. Kankaanpään Maila   Hyvinkään Tahko Porissa 17.00
La 17.6. Oulun Lippo Pesis Alajärven Ankkurit   17.00
Su 18.6. Kiteen Pallo -90 Sotkamon Jymy   17.00
Su 18.6. Pattijoen Urheilijat, Raahe Joensuun Maila   17.00
Su 18.6. Seinäjoen JymyJussit Hyvinkään Tahko   17.00
           
Ti 20.6. Alajärven Ankkurit Pattijoen Urheilijat, Raahe   18.00
Ti 20.6. Imatran Pallo-Veikot Seinäjoen JymyJussit   18.00
Ti 20.6. Joensuun Maila Oulun Lippo Pesis   18.00
Ti 20.6. Kempeleen Kiri Kiteen Pallo -90   18.00
Ti 20.6. Sotkamon Jymy Vimpelin Veto   18.00
           
Ke 21.6. Koskenkorvan Urheilijat Hyvinkään Tahko   18.00
           
Ti 27.6. Alajärven Ankkurit Kankaanpään Maila   18.00
Ti 27.6. Hyvinkään Tahko Kiteen Pallo -90 18.00
Ti 27.6. Kouvolan Pallonlyöjät Imatran Pallo-Veikot   18.00
Ti 27.6. Seinäjoen JymyJussit Koskenkorvan Urheilijat   18.00
           
Ke 28.6. Joensuun Maila Vimpelin Veto   18.00
           
To 29.6. Alajärven Ankkurit Hyvinkään Tahko   18.00
To 29.6. Imatran Pallo-Veikot Vimpelin Veto   18.00
To 29.6. Kankaanpään Maila   Kempeleen Kiri   18.00
To 29.6. Oulun Lippo Pesis Koskenkorvan Urheilijat   18.00
To 29.6. Pattijoen Urheilijat, Raahe Kouvolan Pallonlyöjät   18.00
To 29.6. Seinäjoen JymyJussit Sotkamon Jymy   18.00
           
Su 2.7. Itä Länsi   14.00
           
Ti 4.7. Joensuun Maila Imatran Pallo-Veikot   18.00
Ti 4.7. Kankaanpään Maila Kiteen Pallo -90   18.00
Ti 4.7. Kempeleen Kiri Oulun Lippo Pesis   18.00
Ti 4.7. Koskenkorvan Urheilijat Sotkamon Jymy   18.00
Ti 4.7. Kouvolan Pallonlyöjät Seinäjoen JymyJussit   18.00
           
To 6.7. Imatran Pallo-Veikot Pattijoen Urheilijat, Raahe   18.00
To 6.7. Kempeleen Kiri Joensuun Maila   18.00
To 6.7. Kiteen Pallo -90 Koskenkorvan Urheilijat   18.00
To 6.7. Sotkamon Jymy Kankaanpään Maila   18.00
To 6.7. Vimpelin Veto Kouvolan Pallonlyöjät   18.00
           
Pe 7.7. Hyvinkään Tahko Oulun Lippo Pesis   18.00
Pe 7.7. Seinäjoen JymyJussit Alajärven Ankkurit   18.00
           
Su 9.7. Kouvolan Pallonlyöjät Kempeleen Kiri   16.00
Su 9.7. Sotkamon Jymy Pattijoen Urheilijat, Raahe   14.00
Su 9.7. Vimpelin Veto Alajärven Ankkurit   16.00
Su 9.7. Kankaanpään Maila Imatran Pallo-Veikot   17.00
Su 9.7. Kiteen Pallo -90 Joensuun Maila   17.00
Su 9.7. Oulun Lippo Pesis Seinäjoen JymyJussit   17.00
           
Ti 11.7. Hyvinkään Tahko Vimpelin Veto   18.00
Ti 11.7. Imatran Pallo-Veikot Kiteen Pallo -90 18.00
Ti 11.7. Joensuun Maila Kankaanpään Maila   18.00
Ti 11.7. Koskenkorvan Urheilijat Kouvolan Pallonlyöjät   18.00
Ti 11.7. Oulun Lippo Pesis Pattijoen Urheilijat, Raahe   18.00
Ti 11.7. Seinäjoen JymyJussit Kempeleen Kiri   18.00
           
To 13.7. Kankaanpään Maila Oulun Lippo Pesis   18.00
To 13.7. Kempeleen Kiri Imatran Pallo-Veikot   18.00
To 13.7. Kiteen Pallo -90 Seinäjoen JymyJussit   18.00
To 13.7. Kouvolan Pallonlyöjät Joensuun Maila   18.00
To 13.7. Sotkamon Jymy Hyvinkään Tahko   18.00
           
Pe 14.7. Koskenkorvan Urheilijat Alajärven Ankkurit   18.00
Pe 14.7. Vimpelin Veto Pattijoen Urheilijat, Raahe   18.00
           
La 15.7. Oulun Lippo Pesis Kouvolan Pallonlyöjät   17.00
Su 16.7. Vimpelin Veto Kiteen Pallo -90   16.00
Su 16.7. Hyvinkään Tahko Imatran Pallo-Veikot   17.00
Su 16.7. Kempeleen Kiri Sotkamon Jymy   17.00
Su 16.7. Pattijoen Urheilijat, Raahe Koskenkorvan Urheilijat   17.00
Su 16.7. Seinäjoen JymyJussit Joensuun Maila   17.00
           
Ti 18.7. Hyvinkään Tahko Pattijoen Urheilijat, Raahe   18.00
Ti 18.7. Imatran Pallo-Veikot Oulun Lippo Pesis   18.00
Ti 18.7. Kempeleen Kiri Koskenkorvan Urheilijat   18.00
Ti 18.7. Kiteen Pallo -90 Kouvolan Pallonlyöjät   18.00
Ti 18.7. Sotkamon Jymy Alajärven Ankkurit   18.00
Ti 18.7. Vimpelin Veto Kankaanpään Maila   18.00
Ke 19.7.  Kiteen Pallo-90 Oulun Lippo   18.00
To 20.7. Alajärven Ankkurit Imatran Pallo-Veikot   18.00
To 20.7. Joensuun Maila Hyvinkään Tahko   18.00
           
Pe 21.7. Koskenkorvan Urheilijat Vimpelin Veto   18.00
Pe 21.7. Kouvolan Pallonlyöjät   Kankaanpään Maila   18.00
Pe 21.7. Pattijoen Urheilijat, Raahe Seinäjoen JymyJussit   18.00
           
La 22.7. Alajärven Ankkurit Kempeleen Kiri   15.00
La 22.7. Sotkamon Jymy Oulun Lippo Pesis   15.00
           
Su 23.7. Hyvinkään Tahko Kankaanpään Maila   17.00
Su 23.7. Pattijoen Urheilijat, Raahe Kiteen Pallo -90 17.00
Su 23.7. Imatran Pallo-Veikot Kouvolan Pallonlyöjät   18.00
           
Ti 25.7. Kankaanpään Maila Seinäjoen JymyJussit   18.00
Ti 25.7. Kempeleen Kiri Pattijoen Urheilijat, Raahe   18.00
Ti 25.7. Kiteen Pallo -90 Alajärven Ankkurit   18.00
Ti 25.7. Koskenkorvan Urheilijat Imatran Pallo-Veikot   18.00
Ti 25.7. Kouvolan Pallonlyöjät Hyvinkään Tahko   18.00
Ti 25.7. Sotkamon Jymy Joensuun Maila   18.00
Ti 25.7. Vimpelin Veto Oulun Lippo Pesis   18.00
           
To 27.7. Alajärven Ankkurit Kouvolan Pallonlyöjät   18.00
To 27.7. Hyvinkään Tahko Kempeleen Kiri   18.00
To 27.7. Imatran Pallo-Veikot Sotkamon Jymy   18.00
To 27.7. Joensuun Maila Koskenkorvan Urheilijat   18.00
To 27.7. Oulun Lippo Pesis Kiteen Pallo -90 18.00
To 27.7. Pattijoen Urheilijat, Raahe Kankaanpään Maila   18.00
To 27.7. Seinäjoen JymyJussit Vimpelin Veto   18.00
Su 30.7. Jatkosarja (alustava)
Ke 2.8. Jatkosarja (alustava)
La 5.8. Jatkosarja (alustava)
Ti 8.8. Jatkosarja (alustava)
Pe 11.8. Jatkosarja (alustava)
Ma 14.8. Jatkosarja (alustava)
To 17.8. Jatkosarja (alustava)
Su 20.8. Puolivälierä 1 (alustava)
Ti 22.8. Puolivälierä 2 (alustava)
Ke 23.8. Puolivälierä 3 (alustava)
Pe 25.8. Puolivälierä 4 (alustava)
La 26.8. Puolivälierä 5 (alustava)
Ti 29.8. Välierä 1 (alustava)
Ke 30.8. Välierä 1 (alustava)
To 31.8. Välierä 2 (alustava)
Pe 1.9. Välierä 2 (alustava)
La 2.9. Välierä 3 (alustava)
Su 3.9. Välierä 3 (alustava)
Ma 4.9. Välierä 4 (alustava)
Ti 5.9. Välierä 4 (alustava)
Ke 6.9. Välierä 5 (alustava)
To 7.9. Välierä 5 (alustava)
Su 10.9. Pronssiottelu 1 (alustava)
Su 10.9. Loppuottelu 1 (alustava)
La 16.9. Pronssiottelu 2 (alustava)
La 16.9. Loppuottelu 2 (alustava)
Su 17.9. Pronssiottelu 3 (alustava)
Su 17.9. Loppuottelu 3 (alustava)
La 23.9. Loppuottelu 4 (alustava)
Su 24.9. Loppuottelu 5 (alustava)

*) Paikallista aikaa
**) Pelataan Töölön jalkapallostadionilla
” ) Pelataan Seinäjoen jalkapallostadionilla

Miesten Superpesiksen sarjajärjestelmä 2017

Runkosarjaan kuuluu kaksinkertainen alkusarja, jonka jälkeen seitsemän parasta jatkavat ylemmässä ja seitsemän heikointa alemmassa jatkosarjassa. Sekä ylempi että alempi jatkosarja pelataan yksinkertaisena sarjana. Jokaisella joukkueella on kolme koti- ja kolme vierasottelua, jotka on etukäteen määrätty oheisen taulukon mukaisesti.

Ylemmästä ja alemmasta jatkosarjasta rakennetaan omat sarjataulukot, joihin lasketaan mukaan alkusarjan ottelut.

Ylemmän jatkosarjan joukkueet sijoittuvat runkosarjassa sijoille 1-7 ja etenevät kahdeksan parhaan pudotuspeleihin yhdessä alemman jatkosarjan voittajan kanssa. Muut alemman jatkosarjan joukkueet sijoittuvat runkosarjassa sijoille 9-14.

Kahdeksan parhaan puolivälierät (1-8, 2-7, 3-6, 4-5), välierät ja loppuottelu pelataan paras viidestä -järjestelmällä. Pronssiottelu pelataan paras kolmesta -järjestelmällä. Kotietu on runkosarjassa paremmin sijoittuneilla joukkueilla.

Kausi päättyy runkosarjaan 9.-11. sijoittuneiden joukkueiden osalta. 12. sijoittunut joukkue saa kotiedun superpesiskarsintaan Ykköspesiksen 3. sijoittunutta vastaan. 13. sijoittunut joukkue kohtaa superpesiskarsinnassa Ykköspesiksen 2. sijoittuneen joukkueen, jolla on kotietu. Ottelut pelataan paras viidestä -järjestelmällä.

Ykköspesiksen voittaja nousee suoraan kauden 2018 Superpesikseen, josta putoaa Superpesiksessä 14. sijalle jäänyt joukkue. Jos kyse on suorasta noususta tai putoamisesta ja kaksi tai useampi joukkueista päätyy tasapisteisiin, pelataan kahden joukkueen osalta uusintaottelu.

Koti- ja vierasottelut ylemmässä jatkosarjassa (numerot alkusarjan sijoituksia)

1. kotona: 1-2, 1-4, 1-6 / vieraissa: 3-1, 5-1, 7-1
2. kotona: 2-3, 2-5, 2-7 / vieraissa: 4-2, 6-2, 1-2
3. kotona: 3-4, 3-6, 3-1 / vieraissa: 5-3, 7-3, 2-3
4. kotona: 4-5, 4-7, 4-2 / vieraissa: 6-4, 1-4, 3-4
5. kotona: 5-6, 5-1, 5-3 / vieraissa: 7-5, 2-5, 4-5
6. kotona: 6-7, 6-2, 6-4 / vieraissa: 1-6, 3-6, 5-6
7. kotona: 7-1, 7-3, 7-5 / vieraissa: 2-7, 4-7, 6-7

Koti- ja vierasottelut alemmassa jatkosarjassa (numerot alkusarjan sijoituksia)

8. kotona: 8-9, 8-11, 8-13 / vieraissa: 10-8, 12-8, 14-8
9. kotona: 9-10, 9-12, 9-14 / vieraissa: 11-9, 13-9, 8-9
10. kotona: 10-11, 10-13, 10-8 / vieraissa: 12-10, 14-10, 9-10
11. kotona: 11-12, 11-14, 11-9 / vieraissa: 13-11, 8-11, 10-11
12. kotona: 12-13, 12-8, 12-10 / vieraissa: 14-12, 9-12, 11-12
13. kotona: 13-14, 13-9, 13-11 / vieraissa: 8-13, 10-13, 12-13
14. kotona: 14-8, 14-10, 14-12 / vieraissa: 9-14, 11-14, 13-14


Virallinen sarjaohjelma päivitettynä Superpesiksen sivuilla