Halli-SM 2020

LOHKOT

Lohko A: Kempeleen Kiri; Pattijoen Urheilijat, Raahe; Sotkamon Jymy

Lohko B: Joensuun Maila; Imatran Pallo-Veikot; Kiteen Pallo -90; Siilinjärven Pesis

Lohko C: Kankaanpään Maila; Koskenkorvan Urheilijat; Seinäjoen JymyJussit; Vimpelin Veto

Lohko D: Hyvinkään Tahko; Kouvolan Pallonlyöjät; Manse PP, Tampere

 

ALKULOHKOJEN OTTELUT:

Lohko A: Kempeleen Kiri; Pattijoen Urheilijat, Raahe; Sotkamon Jymy

Pelipaikka: Oulu (järjestäjä Kempeleen Kiri)

A-lohkon pelipäivät vahvistetaan myöhemmin.

xx xx.xx klo xx.xx Kempeleen Kiri – Sotkamon Jymy

xx xx.xx klo xx.xx Sotkamon Jymy – Pattijoen Urheilijat, Raahe

xx xx.xx klo xx.xx Pattijoen Urheilijat, Raahe – Kempeleen Kiri

 

Lohko B: Joensuun Maila; Imatran Pallo-Veikot; Kiteen Pallo -90; Siilinjärven Pesis

Pelipaikat: Joensuu ja Imatra (järjestäjät Joensuun Maila ja Imatran Pallo-Veikot)

Su 12.1. klo 16.00 Joensuun Maila – Siilinjärven Pesis (Joensuussa)

La 15.2. klo 14.00 Imatran Pallo-Veikot – Kiteen Pallo -90 (Imatralla)

Pe 21.2. klo 18.00 Joensuun Maila – Kiteen Pallo -90 (Joensuussa)

La 22.2. klo 18.30 Kiteen Pallo -90 – Siilinjärven Pesis (Joensuussa)

Su 23.2. klo 16.00 Imatran Pallo-Veikot – Joensuun Maila (Joensuussa)

La 29.2. klo 18.00 Siilinjärven Pesis – Imatran Pallo-Veikot (Imatralla)

 

Lohko C: Kankaanpään Maila; Koskenkorvan Urheilijat; Seinäjoen JymyJussit; Vimpelin Veto

Pelipaikka: Seinäjoki (järjestäjä Seinäjoen JymyJussit)

Su 9.2. klo 13.00 Vimpelin Veto – Koskenkorvan Urheilijat

Su 9.2. klo 16.00 Kankaanpään Maila – Seinäjoen JymyJussit

La 15.2. klo 18.00 Seinäjoen JymyJussit – Koskenkorvan Urheilijat

Su 16.2. klo 17.30 Vimpelin Veto – Kankaanpään Maila

Su 1.3. klo 13.00 Koskenkorvan Urheilijat – Kankaanpään Maila

Su 1.3. klo 16.00 Seinäjoen JymyJussit – Vimpelin Veto 30.10.2019

 

Lohko D: Hyvinkään Tahko; Kouvolan Pallonlyöjät; Manse PP, Tampere

Pelipaikka: Tampere (järjestäjä Manse PP, Tampere)

La 1.2. klo 18.00 Hyvinkään Tahko – Manse PP, Tampere

La 8.2. klo 18.00 Kouvolan Pallonlyöjät – Hyvinkään Tahko

La 15.2. klo 18.00 Manse PP, Tampere – Kouvolan Pallonlyöjät

 

LOPPUTURNAUS, NELJÄ PARASTA

Lopputurnaus pelataan Kuortaneella 14.-15.3. Välieräottelut pelataan lauantaina (14.3.) ja pronssi- sekä loppuottelu sunnuntaina (15.3.).

 

SARJAJÄRJESTELMÄ

Alkulohkot pelataan kahdessa kolmen ja kahdessa neljän joukkueen alkulohkossa yksinkertaisena sarjana. Lopputurnaukseen selviytyvät alkulohkojen voittajat, jotka laitetaan lopputurnausta varten paremmuusjärjestykseen.

Lopputurnauksessa pelataan kaksi välieräottelua (1.-4. ja 2.-3. lohkovoittajista) sekä pronssi- ja finaaliottelu.

Tasapistetilanteessa ja lohkovoittajia vertailtaessa joukkueiden paremmuus ratkaistaan seuraavasti:

1) pisteet ottelua kohden 2) voitetut ottelut ottelua kohden 3) 3 pisteen voitot ottelua kohden 4) kaikkien otteluiden jaksoero ottelua kohden, voitetut-hävityt 5) kaikkien otteluiden juoksuero 6) voitettujen jaksojen määrä ottelua kohden 7) kaikissa otteluissa tehdyt juoksut

 

OTTELUAIKA

Kaikkien ottelujen otteluaika on 4+4+k. Tasoittavaa vuoroa ei pelata, jos sisälle tuleva joukkue on voittanut jakson tai se lopetetaan heti, jos tasoittavaa vuoroa pelaava joukkue tekee voittojuoksun. Samalla peliteolla syntyvät muut juoksut hyväksytään.