A-Pojat

Kiteen Pallo -90 A-Pojat 2017

A-pojat: Poikien Superpesiksen otteluohjelma 2017

Lohko AJoukkueet:
Hyvinkään Tahko, Jyväskylän Kiri,
Kankaanpään Maila, Koskenkorvan Urheilijat,
Kouvolan Pallonlyöjät, Seinäjoen JymyJussit

ke 3.5.
Seinäjoki-Kouvola 18.00

ma 8.5.  
Hyvinkää-Seinäjoki 18.00
Kankaanpää-Jyväskylä 18.00
Kouvola-Koskenkorva 18.00

ke 10.5.
Kankaanpää-Kouvola 18.00

ma 15.5.
Koskenkorva-Hyvinkää 18.00
Seinäjoki-Kankaanpää 18.00

pe 19.5.
Kouvola-Jyväskylä 18.00

ma 22.5.
Hyvinkää-Kankaanpää 18.00
Jyväskylä-Koskenkorva 18.00
Kouvola-Seinäjoki 18.00

pe 26.5.
Koskenkorva-Seinäjoki 18.00

ma 29.5.
Hyvinkää-Jyväskylä 18.00

pe 2.6.
Jyväskylä-Kouvola 18.00

ma 5.6.
Seinäjoki-Jyväskylä  18.00
Kankaanpää-Koskenkorva 18.00
Hyvinkää-Kouvola 18.00

ma 12.6.
Jyväskylä-Seinäjoki 18.00, pelataan Kuopiossa
Koskenkorva-Kankaanpää 18.00

to 15.6.
Kouvola-Hyvinkää 18.00

ma 19.6.
Kouvola-Kankaanpää 18.00
Seinäjoki-Koskenkorva 18.00
Jyväskylä-Hyvinkää 18.00, pelataan Siilinjärvellä    

ti 20.6.
Koskenkorva-Kouvola 18.00

ma 26.6.
Kankaanpää-Hyvinkää 18.00
Koskenkorva-Jyväskylä 18.00

ma 3.7.
Hyvinkää-Koskenkorva 18.00
Kankaanpää-Seinäjoki 18.00

ma 10.7.
Seinäjoki-Hyvinkää 18.00
Jyväskylä-Kankaanpää  18.00

Lohko B     Joukkueet:
Kempeleen Kiri, Kiteen Pallo-90,
Oulun Lippo Pesis, Sotkamon Jymy,

Vimpelin Veto

ke 3.5.
Sotkamo-Oulu 18.00

ma 8.5.  
Oulu-Kitee 18.00
Vimpeli-Sotkamo 18.00

ke 10.5.
Oulu-Vimpeli 18.00

ma 15.5.
Sotkamo-Kempele 18.00
Kitee-Vimpeli 18.00

ma 22.5.
Kempele-Oulu 18.00

ma 29.5.
Kempele-Kitee18.00

ke 31.5.
Oulu-Sotkamo 18.00

ma 5.6.
Kitee-Sotkamo 18.00
Vimpeli-Kempele 18.00

ma 12.6.
Vimpeli-Oulu 18.00
Kitee-Kempele 18.00

ti 13.6.
Sotkamo-Vimpeli 18.00

ma 19.6.
Kempele-Vimpeli 18.00

to 22.6.
Kitee-Oulu 18.00

ma 26.6.
Oulu-Kempele 18.00
Sotkamo-Kitee 18.00

ma 3.7.
Kempele-Sotkamo 18.00
Vimpeli-Kitee 18.00

Jatko-ottelut (alustava):

Puolivälierät (alustava):
ma 17.7, ma 24.7, ma 31.7 (tarvittaessa)

Välierät (alustava):
ma 7.8, pe 18.8, to 24.8 (tarvittaessa)

Loppuottelut ja pronssiottelut (alustava):
ma 11.9, to 14.9, ti 19.9 (tarvittaessa)

 

Poikien Superpesiksen sarjajärjestelmä 2017
Runkosarja pelataan kahdessa lohkossa kaksinkertaisena sarjana.Runkosarjan jälkeen lohkojen 1.-4. sijoittuneet joukkueet pelaavat puolivälieräottelut ottelupareina paras kolmesta -järjestelmällä. Kotietu on runkosarjassa paremmin sijoittuneilla joukkueilla.Puolivälierien ottelukaavio:
A1-B4
B1-A4
A2-B3
B2-A3

Puolivälierien voittajat pelaavat ottelupareina välierät paras kolmesta – järjestelmällä. Kotietu on runkosarjassa paremmin sijoittuneilla joukkueilla.

Välierien ottelukaavio:
A1-B4/B2-A3 ja
B1-A4/A2-B3

Välierien voittajat pelaavat loppuottelussa ja välierien häviäjät pronssiottelussa. Ottelut pelataan paras kolmesta -järjestelmällä ja kotietu on runkosarjassa paremmin * sijoittuneella joukkueella.

*) Mikäli joukkueilla on sama sijoitus runkosarjassa, kotiedun paremmuus ratkaistaan seuraavassa järjestyksessä:

1) Pisteet ottelua kohden runkosarjassa
2) 3 pisteen voitot ottelua kohden
3) Voitetut ottelut ottelua kohden
4) Kaikkien otteluiden juoksuero runkosarjassa
5) Arpa