KiPalle Pesäpalloliiton Savo-Karjalan alueen Menestyjän palkinto sekä viisi muuta palkintoa

Pesäpalloliiton Savo-Karjalan alueen palkitsemistilaisuus pidettiin viikko KiPa kauden päättäjäisten jälkeen, 11.10.2019. Myös alueen tasolla KiPan pelaajia, pelinjohtoa ja junioreita muistettiin yhteensä kuudella eri palinnolla.

Savo-Karjalan alueen paras poikajuniori Hannes Pekkinen tuulettaa myös miesten Superpesisjoukkueessa

Kiteen A-poikien mestarijoukkueen Hannes Pekkinen palkittiin Savo-Karjalan vuoden poikajuniorina ja A- sekä B-poikien pelinjohtaja Saku Havukainen vuoden nuorisovalmentajana.

Saku Havukainen, Savo-Karjalan alueen vuoden nuorisovalmentaja

Joukkue- ja seurapalkinnoista Menestyjä: Kiteen Pallo -90, A-poikien Suomen mestaruus ja B-poikien SM-hopea. Menestyjän erikoispalkinnon saanut Kiteen Pallo -90 herätti huomiota vanhimmissa juniori-ikäluokissa voittamalla historiallisen A-poikien Suomen mestaruuden ja B-poikien SM-hopeaa. Ikärajat muuttuvat pesäpallossa ensi vuodelle, joten A-poikaikäluokka jää historiaan ja B-poikia ovat jatkossa 17-19-vuotiaat.

Nuorempien junioreiden osalta KiPalle tuli kaksi pelaajapalkintoa: D-tyttöpelaaja: Veera Varonen ja D-poikapelaaja Topias Kaksonen. Lisäksi KiPa seurana sai Pesiskoulu-palkinnon. 

Lisäksi kiteeläisistä palkittiin Seuratoimija-palkinnolla  Hannu Surakka Kesälahden Urheilijoista.

Pesäpalloliiton Savo-Karjalan alueen palkitut 2019

Parhaat pelaajat:

Veera Varonen paras D-tyttö

Naispelaaja: Marianne Roiha, Pesä Ysit, Lappeenranta
Miespelaaja: Tuomas Jussila, Joensuun Maila
Tyttöjuniori: Johanna Pirskanen, Siilinjärven Pesis
Poikajuniori: Hannes Pekkinen, Kiteen Pallo -90
C-tyttöpelaaja: Johanna Pirskanen, Siilinjärven Pesis
C-poikapelaaja: Arttu Rissanen, Puijon Pesis, Kuopio
D-tyttöpelaaja: Veera Varonen, Kiteen Pallo -90
D-poikapelaaja: Topias Kaksonen, Kiteen Pallo -90
E-tyttöpelaaja: Mona Asikainen, Viinijärven Urheilijat
E-poikapelaaja: Sulo-Veikko Varonen, Joensuun Maila

Parhaat valmentajat ja tuomarit:

Valmentaja / valmennustiimi: Joensuun Maila (Juhani Lehtimäki, Antti Väistö, Henri Lomu, Jukka-Pekka Tanskanen, Noora Kolunsarka)
Nuorisovalmentaja: Saku Havukainen, Kiteen Pallo -90
Juniorivalmentaja: ex-kipalainen Mikko Varonen, Joensuun Maila
Tuomari: Jaakko Kuronen, Joroinen
Nuorisotuomari: Tom Rothström, Varkaus

Seuratoimijapalkitut:

Seuratoimija: Matti Kauppinen, NeNu-Pesis, Nerkoo
Seuratoimija: Minna Kettunen, Ilomantsin Urheilijat
Seuratoimija: Hannu Surakka, Kesälahden Urheilijat
Seuratoimija: Jouni Vainikainen, Puijon Pesis, Kuopio

Joukkue- ja seurapalkinnot:

Seura: Joensuun Maila
Junioriseura: Pesä Ysit, Lappeenranta
Pesisteko: Joensuun Mailan Suomen mestaruus
Menestyjä: Kiteen Pallo -90, A-poikien Suomen mestaruus ja B-poikien SM-hopea
Erikoispalkinto: Joensuun Mailan nousu naisten Superpesikseen
Erikoispalkinto: Siilinjärven Pesiksen nousu naisten Superpesikseen
Erikoispalkinto: Puijon Pesiksen nousu naisten Ykköspesikseen

Pesiskoulu ja aikuisten harrastepesis palkinnot:

Pesiskoulu-palkinto: Puurtilan Kisa-Pojat, Varkaus
Pesiskoulu-palkinto: Kiteen Pallo -90
Pesisharrastajat: Puumalan Viri