Superpesiksen sarjaohjelma julki

Pesäpalloliitto julkaisi keskiviikkona 12.12 miesten Superpesiksen otteluohjelman kesälle 2019. Kiteen Pallo aloittaa urakkansa la 11.5 kotonaan Rantakentällä, kun vieraaksi saapuu naapuri etelästä – Imatran Pallo-Veikot.

Kiteen Pallon kotiottelut kaudella 2019.

Kaudella 2019 miesten Superpesiksen runkosarjassa pelataan kaksinkertainen runkosarja + paikallislohkot, joista muodostuu yhteensä 30 ottelua. Runkosarjan jälkeen starttaa suoraan pudotuspelit, joihin selviytyy kahdeksan parasta joukkuetta. KiPa pelaa samassa paikallislohkossa yhdessä Siilinjärven Pesiksen ja Joensuun Mailan kanssa, joka tarkoittaa sitä, että kyseiset seurat kohdataan kesän aikana neljä kertaa. Runkosarjan viimeinen kierros pelataan tiistaina 13.8 Hyvinkään Tahkon saapuessa Rantakentälle.

Vuoden 2019 Itä-Länsi-tapahtuma järjestetään puolestaan Seinäjoella 5.-7. heinäkuuta.

Uutinen sarjaohjelmasta Superpesiksen sivuilla: https://www.superpesis.fi/uutiset/superpesiskausi-kaynnistyy-fuengirolassa-kotimaan-sarja-avaus-jarjestetaan-helsingissa/

 

 

 

 

KiPan sarjaohjelma:

  • la 11.5                                          Kitee – Imatra                             16.00
  • la 18.5                                          Seinäjoki – Kitee                         14.00
  • su 19.5                                          Vimpeli – Kitee                           16.00
  • ke 22.5                                         Kitee – Siilinjärvi                         18.00
  • pe 24.5                                         Joensuu – Kitee                          18.00
  • ke 29.5                                         Kitee – Sotkamo                         18.00
  • su 2.6                                            Kitee – Kouvola                          17.00
  • ti 4.6                                             Hyvinkää – Kitee                         18.00
  • la 8.6                                             Kitee – Alajärvi                           16.00
  • ti 11.6                                           Kempele – Kitee                         18.00
  • pe 14.6                                         Siilinjärvi – Kitee                         18.00
  • su 16.6                                          Kitee – Koskenkorva                 17.00                 JUVALLA
  • ti 18.6                                           Alajärvi – Kitee                            18.00
  • to 27.6                                          Raahe – Kitee                             18.00
  • la 29.6                                          Kitee – Vimpeli                            16.00
  • ti 2.7                                             Kitee – Siilinjärvi                         18.00
  • to 4.7                                            Sotkamo – Kitee                         18.00
  • ti 9.7                                             Imatra – Kitee                             18.00
  • to 11.7                                          Kitee – Joensuu                          18.00
  • su 14.7                                          Kouvola – Kitee                          17.00
  • to 18.7                                          Kitee – Raahe                             18.00
  • la 20.7                                          Kitee – Seinäjoki                         16.00
  • ke 24.7                                         Siilinjärvi – Kitee                         18.00
  • la 27.7                                          Kitee – Joensuu                           16.00
  • la 1.8                                             Koskenkorva – Kitee                  18.00
  • la 3.8                                             Kitee – Kankaanpää                   18.00
  • ti 6.8                                             Kitee – Kempele                         18.00
  • pe 9.8                                           Joensuu – Kitee                          18.00
  • su 11.8                                          Kankaanpää – Kitee                  17.00
  • ti 13.8                                           Kitee – Hyvinkää                         17.30